Legal basis: Sea-Fisheries and Maritime Jurisdiction Act 2006 - S. 41
Maximum Number of Positions: 3
Gender Balance Numbers: Female (1), Male (1)
Gender Balance Percentage: Female (50%), Male (50%)

Name First Appointed Reappointed Expiry Date Position type Basis of appointment
Andrew Kinneen 01/01/2013 Board Member Term is open ended. Recruitment by public competition
Susan Steele (Dr.) 04/03/2013 01/03/2018 28/02/2025 Chair Appointed by Minister